Rakennuslupien volyymi ja verkkokauppa nousussa

Tällä viikolla on julkaista kaksi positiivista uutista, jotka eivät suoraan liity toisiinsa, mutta kertovat rakennus- ja urakointialan kehittyvän parempaan suuntaan.
Ensinnäkin Tilastokeskus tiedotti, että myönnettyjen rakennuslupien kuutiomäärä on kasvanut vuoden takaisesta. Muutoksen suuruus on 6,3%, eli sinällään jo merkittävä, ja kun asuinrakentamisen kuutioissa kasvu on peräti 24,7%, voidaan nähdä jo selvä muutos trendeissä. Kun kuutiomäärät kasvavat, myös talotekniikan tarve kasvaa, ja se tietää kasvua koko alalle.
Toinen positiivinen tieto oli Onnisen LVIS-asiakkaiden rajusti kasvanut into siirtyä käyttämään Onnisen verkkokauppaa ja erityisesti Onnisen kehittämää mobiilisovellusta ostosten tekoon. Asiointi verkkokaupassa on kasvanut vuodessa 50% ja mobiilisovelluksen käyttö peräti 90%, eli se on lähes tuplaantunut. Käytännössä verkkokaupan paras hyöty saadaan siitä, että urakoitsija voi hankkia ostoksensa illalla tai viikonloppuna, ja tarvikkeet toimitetaan suoraan työmaalle tai noutopisteeseen. Mobiilisovelluksella puolestaan voi nopeuttaa keräilyä myymälässä – asiakas skannaa tuotteet kännykällään ja kuittaa ostoksensa kassalla.
Samoja Onnisen tuote- ja hintatietoja hyödyntää myös Broker Estimate -laskentaohjelma. Ja Broker Site Managerin käytössä näkyy mobiilisovellusten kasvava trendi. BSM Mobiilia käyttävät yhtä lailla projektipäälliköt kuin kenttähenkilötkin. Sen kautta voidaan ohjata projektin resursseja, avata uusia aliprojekteja, hoitaa tuntikirjauksia, seurata työsuoritteiden toteutumia ja muodostaa laskutustietoja. Eikä tässä vielä kaikki.
Tänä päivän saumaton mobiilisovellusten käyttö projektin kaikissa työvaiheissa alkaa olla itsestäänselvyys ja paras tapa toimia. Kun aikaa ei mene turhaan työaseman ääressä naputteluun, tekeminen tehostuu ja ammattilaisen työaika säästyy omaan tekemiseen. Näin voidaan varmistaa toimialan kasvun edellytykset myös tulevaisuudessa.
Ajankohtaista

16.02.2026
Kouluttajan tähtihetkiä: kilpailutus
Brokerin koulutuksissa on huomattu, että moni tarjouslaskija kilpailuttaa tarjouksesta vain muutaman kalleimman komponentin, ja nekin tutuilla toimittajilla.

10.02.2026
Kouluttajan tähtihetkiä: hinnastojen päivitys
Tämänkin mielikuvituksellisen tarinan takana on – uskokaa tai älkää – tosielämän tapaus. Eräs Brokerin tarjouslaskennan vahvoja ja arvokkaimpia ominaisuuksia on hinnastojen automaattinen päivitys. Siksi sen käyttöönotto varmistetaan aina koulutuksissa, jotta kenenkään ei tarvitsi laskea yhtään tarjousta väärillä hinnoilla.

21.01.2026
Kouluttajan tähtihetkiä: pakettirekisterin käyttö
Eräs tehokkaimpia tarjouslaskennan elementtejä on pakettirekisteri, joka sisältää kaikki laskennassa tarvittavat tuotetiedot ja -rakenteet, mukaan lukien eri asennusvaiheiden sisältämät työmäärät. Brokerin tarjouslaskennassa voidaan käyttää sähkö- ja LVI-alan pakettirekistereitä äärimmäisen tehokkaasti, laskijan työtä säästäen ja virheet minimoiden.

17.11.2025
Broker kehittyy yhä käyttäjäystävällisempään suuntaan AI:n ja EU:n tuella
Mercus Software toteuttaa parhaillaan kehityshanketta, jossa selvitetään ja pilotoidaan vaiheittain erilaisia tekoälyn hyödyntämisen menetelmiä Mercus Softwaren Broker-järjestelmän käyttäjän tueksi. Tämä tarkoittaa reaaliaikaisia, täsmällisesti käyttäjän tarpeeseen kohdistuvia käyttöohjeita sekä käyttäjän toiminnan seurantaa ja tukea. Toimenpiteillä parannetaan Brokerin käyttöönottoa ja saavutettavuutta sekä osaltaan helpotetaan toimintarajoitteisten käyttäjien Broker-käyttöä. Broker-järjestelmän käyttäjän reaaliaikainen AI-tuettu toiminta -niminen hanke on Euroopan unionin osarahoittama. Se käynnistyi viime keväänä ja se saatetaan valmiiksi alkuvuoden 2026 aikana.

03.12.2024
Dynamiikkaa henkilötietojen käsittelyyn EU-osarahoituksella
Mercus Software on toteuttanut vuosien 2023–24 aikana Euroopan unionin osarahoittaman BSM Global ID ‑nimisen kehityshankkeen, jossa Broker-järjestelmän käyttäjien kirjautumislogiikka eri ympäristöihin on muutettu. Käyttäjille näkymätön muutos sujuvoittaa henkilötietojen käsittelyä, toteuttaa GDPR:n vaatimuksia automaattisesti ja ohjaa sekä valvoo käyttäjien kirjautumista eri ympäristöihin riippumatta käyttäjän suhteesta hänen työnantajaansa. Lisäksi kehityshanke parantaa Broker-järjestelmän käyttöönottoa kansainvälisissä toimintaympäristöissä.

10.11.2023
Luotettavat muistiinpanot suoraan kentältä
Mikä on varmin ja nopein tapa tehdä kentällä muistiinpano havaitusta poikkeamasta tai puutteesta? Entä kuinka voidaan varmistaa, että muistiinpano myös johtaa toimenpiteisiin, eikä unohdu vain paperille? Kuinka sinä teet muistiinpanoja? Miten varmistat etteivät asiat jää tekemättä? Katso oheinen video ja näe kuinka nopeaa on uuden muistiinpanon luominen Brokerissa.

13.10.2023
Rakennusala huomio!
Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa vaikuttaa meihin kaikkiin monella tavalla. Tilanne on järkyttävä ja maailma sekaisin. Kokosimme oheiselle videolle asiasta muutamia faktoja ja ajatuksia – sekä videon loppuun yhden mahdollisuuden torjuntavoittoon. Älä missaa tätä.

05.04.2023
Kestävää kehitystä EU-osarahoituksella
Mercus Software on toteuttanut vuosien 2022–23 aikana Euroopan unionin osarahoittaman BSM Etälaskenta -nimisen kehityshankkeen, jossa BSM-järjestelmän tarjouslaskennan raskaat laskentaprosessit on siirretty kokonaisuudessaan palvelinympäristöön. Muutos on pienentänyt tuhansien työasemien energiankulutusta, tehostanut etätyön mahdollisuuksia ja sujuvoittanut kollaboraatiota sekä organisaatioiden sisällä että niiden välillä. Kehityshanke on myös mahdollistanut BSM-järjestelmän käyttöönoton kansainvälisissä toimintaympäristöissä.