Luottamus työntekijöihin parantaisi tuottavuutta

Yle julkaisi tällä viikolla tutkimuksen, jonka mukaan Suomessa jää valtava määrä etätyötä tekemättä – ja syy on yksinkertainen ja karu. Työnantajan luottamuksen puute.
Moni Ylen kyselyyn vastannut kertoi, että etätöihin ei pääse, vaikka erikseen pyytäisi. Töitä tehdään hampaat irvessä konttoreissa ja toimistoissa, esimiehen valvovan silmän alla. Ja samaan aikaa niillä työpaikoilla, joilla etätyöhön suorastaan kannustetaan, on huomattu jännittävä ilmiö: työteho on kasvanut. Kun aikaa ei mene turhaan siirtyilyyn palaverista toiseen tai pitkiin työmatkoihin, aikaa jää enemmän siihen, mikä pitää yritykset pystyssä, eli tuottavaan työhön.
Mikä etätöissä siis pelottaa? Tai suoremmin: miksi työntekijöihin ei luoteta? Tekniikka ei voi olla este etätöille, sillä kaikki pelaa jo: verkkoyhteydet, videoneuvotteluohjelmistot, työnohjausjärjestelmät. Miksi ne eivät riitä?
Ajatellaanpa asiaa toisin päin. Jos olet työnantaja, ja olet valinnut itsellesi hyvän tiimin tekemään hyvää työtä. Mitä sinun pitää tehdä, jotta tiimisi tuottavuus ja luovuus pysyisivät huipussaan? Vastaus: anna heidän keskittyä tekemään sitä, missä he ovat hyviä, sillä juuri siksi sinä olet heidät palkannut. Seuraava kysymys: voivatko työntekijäsi keskittyä olemaan hyvin työssään, jos viestisi heille on: en luota sinuun. Tule istumaan toimistolle, jotta näen ettet lorvi kahvihuoneessa liian pitkään.
Asia lienee selvä. Jos sinulla on hyviä osaajia, niin luota heihin ja näytä se. Anna heidän tehdä työnsä vaikka iglussa, kunhan siellä on toimiva netti. Tänä päivänä kaikki sellainen työ, joka ei vaadi fyysistä paikallaoloa, on tehokkainta tehdä siellä, missä työntekijä viihtyy. Jollekin se voi olla kesämökin laituri, toiselle oman keittiön pöytä, kolmannelle työkavereiden täyttämä toimisto (sitten kun se on taas turvallista). Työnantajan tehtäväksi jää tarjota vaihtoehtoja ja kertoa samalla: minä luotan sinuun, koska olet hyvä työssäsi ja annat sen myös näkyä. Kiitos siitä.
Ajankohtaista

01.10.2026
Kouluttajan tähtihetkiä: lähdeaineiston ylläpito
Monen järjestelmän mainoslauseissa puhutaan automatiikasta, mutta mitä se lopulta tarkoittaa? Entä tarkoittaako datan ajantasaisuus myös virheettömyyttä? Kuinka lähdeaineiston virheet huomataan?

29.09.2026
Tarjouslaskenta joustaa urakoitsijan tarpeiden mukaan: rikasta ja uudelleenkäytä valmiita paketteja BSM:ssä
Broker Site Managerin (BSM) tarjouslaskennassa voit hyödyntää Sähköinfon ja Granlundin valmiita laskentapaketteja. Järjestelmä on kuitenkin joustava: urakoitsijana voit vapaasti muokata ja rikastaa paketteja omiin tarpeisiisi sopiviksi – ja käyttää omia versioitasi myös tulevissa laskelmissa.

28.09.2026
Broker Site Managerin asiakaspalvelu tehostuu: palvelupyynnöt ohjautuvat nyt entistä nopeammin oikealle asiantuntijalle
BSM-järjestelmässä asiakkaat voivat raportoida helposti ohjelman käytön aikana tekemiään havaintoja. Nyt näiden havaintojen käsittelyä Mercus Softwarella on tehostettu yhdistämällä kaksi työpöytäsuodatinta. Uudistus takaa entistä nopeamman reagoinnin asiakkaiden tarpeisiin.

24.09.2026
Broker Site Manager ratkaisee isojen organisaatioiden resursointihaasteet: monitasoinen henkilövaraus lisää projektinohjauksen ylivoimaa
Isoissa yrityksissä asiantuntijat sijoittuvat usein moniportaisiin hierarkioihin, kuten divisiooniin, osastoihin ja pienempiin yksiköihin. Broker Site Manager (BSM) ‑projektinohjausjärjestelmä tekee monimutkaisestakin organisaatiorakenteesta läpinäkyvän, kun se mahdollistaa resurssien joustavan ja tarkan varaamisen projekteille miltä tahansa organisaation tasolta.

21.09.2026
Broker Site Manager yhdistää työnohjauksen ketteryyden ja laadunhallinnan: mallisuoritteiden hallinta on joustavaa, mutta turvallista
Tehokas työnohjaus tarvitsee toistettavia mallityösuoritteita ja -projekteja. Broker Site Manager (BSM) -projektinohjausjärjestelmä tekee mallien hyödyntämisestä ja muokkaamisesta helppoa, mutta samalla suojaa ne tahattomilta muutoksilta. Erityisen tärkeää on, että yrityksen laatukäsikirjaan sidotut prosessit pysyvät eheinä.

17.09.2026
Kouluttajan tähtihetkiä: laskelman epäkohtien havaitseminen
Voittavaan tarjoukseen tähtäävässä tarjouslaskennassa on valtava määrä elementtejä, jotka tuntuvat pieniltä, mutta niiden merkitys voi olla ratkaiseva. Jos laskija luottaa liikaa käyttämänsä järjestelmän lupauksiin, saattaa laskelmaan jäädä virheitä, jotka tuhoavat koko työn.

04.09.2026
Maksuerien hallinta ja kassavirran optimointi projektin elinkaaren aikana
Eräs tapa tunnistaa todelliset huippuyritykset on tarkastella, miten yrityksessä suunnitellaan projektin maksuerät. Kun maksuerät simuloidaan jo tarjouslaskennan aikana, ne tukevat suoraa ja sujuvaa projektin taloushallintoa sekä varmistavat urakoitsijan kassavirran heti hankkeen alkumetreiltä lähtien. Ja juuri näin toimii Broker Site Manager.

27.08.2026
Kouluttajan tähtihetkiä: kolme syytä valita Broker
Markkinoilta löytyy monenlaisia projektinohjauksen ja tarjouslaskennan tuotteita, jotka mainoslauseiden perusteella ovat toinen toistaan huikeampia ja ratkaisevat kaikki laskentaan liittyvät pulmat sormia napauttamalla. Totuus on kuitenkin selvästi monimutkaisempi, kun ohjelmistojen ominaisuuksia ruvetaan tarkemmin tutkimaan.